Цонга не му е ниво – Ѓоковиќ експрес до следната рунда во Австралија

Новак Ѓоковиќ комплетно го надигра Жо Вилфред Цонга, за пласман во следната рунда од Австралија Опен турнирот, првиот Грен слем годинава.

Српскиот тенисер со 3:0 во сетови (6:3, 7:5, 6:4), го надигра Цонгра без посериозни проблеми и си закажа нова рунда.

Во следната рунда Ѓоковиќ има средба против младиот Канаѓанец, Денис Шаповалов, кој претходно во три сета го доби тенисерот од Јапонија, Таро Даниел.