Цонга не му е ниво – Ѓоковиќ експрес до следната рунда во Австралија

Новак Ѓоковиќ комплетно го надигра Жо Вилфред Цонга, за пласман во следната рунда од Австралија Опен турнирот, првиот Грен слем годинава.

Српскиот тенисер со 3:0 во сетови (6:3, 7:5, 6:4), го надигра Цонгра без посериозни проблеми и си закажа нова рунда.

Во следната рунда Ѓоковиќ има средба против младиот Канаѓанец, Денис Шаповалов, кој претходно во три сета го доби тенисерот од Јапонија, Таро Даниел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“