Трагедија во Шпанија: Загина младиот мотоциклист Вињалес

Мотоспортот е многу опасен и често се случуваат трагедии, а нов се случи во Шпанија.

Ден Берта Вињалес, 15-годишен Шпанец, загина на трката ФИМ Суперспорт 300 на патеката Херес во Шпанија.

Во 11 -от круг на оваа трка имаше судир во кој учествуваа неколку мотори.

Вињалес помина најлошото, веднаш беше пренесен во болница со тешки повреди на главата и градите.

Лекарите пробале се, но не успеале да му го спасат животот.

Тој е рода на многу попознатиот возач на Мото ГП шампионатот, Маверик Вињалес.