Трагедија: Познато одбојкарско лице по свадба доживеал срцев удар и починал

Мигел Анхел Фаласка, некогашниот репрезентативец на Шпанија го загуби својот живот во 46 година после срцев удар во Италија.

Како што пренесуваат медиумите, тренерот на Монца ден претходно била на свадба кај помошникот на клубот, но не се чувствувал добро, па се вратил во хотелската соба.

Набрзо после тоа доживеал срцев удар, после кој му немало спас.

Фаласка е роден во Аргентина, со селекцијата на Шпанија 2007 година освоил златна медала на Европското првенство, а имал успех и во клубовите во кои работел како тренер.