ТРАГЕДИЈА: На 29 години почина поранашениот светски шампион

Кениецот Николас Бер, поранешниот светски шампион на 400 метри со пречки го загуби својото живот во 29 година од животот како последици од здобиените повреди од сообраќајна несреќа.

До несреќата дојде во градот Нандија, на северот на Кенија, само ден откако се врати атлетичарот од шампионато на Африка.

Инаку Бет во 2015 година стана првиот Кениец кој освоил злато на Светско првенство на трка пократка од 800 метри. Во кариерата има освоено уште две бронзи на континенталниот шампионат во Африка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Драма со Унгарија – но голема победа на Македонија за живеење на сонот за пласман на ЕП

Македонските одбојкари европските квалификации ги стартуваат од Будимпешта

Италијански голман ја преживеа несреќата на паднатиот мост во Џенова

(ВИДЕО) Атлетичарка од Израел се посрамоти: Го прослави среброто, а до крајот остана уште еден круг

Никола Ѓорѓиев: Унгарија е екипа која добро ја познаваме

ТРАГЕДИЈА: Од срцев удар умре одбојкар на хрватскиот шампион – играше со нашиот Љафтов

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА: Брутално и без милост – обезбедување уби познат ММА борец