Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Пред почетокот на Ф1 сезоната која стартува традиционално во Австралија на патеката „Мелбурн парк“ во недела.

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, во кого „црвените“ од Маранело полагаат многу надежи оваа сезона, најави дека ќе оди на титула и го најави новото име на болидот.

Тој традиционално секоја година ги крсти своите болиди, а ништо поразлично нема да биде и оваа година.

Веќе доби име мојот болид, ќе го викам Лина. Подготвен сум за тркање, ние сме пред нов предизвик и со нетрпение го очекуваме“, порача Фетел.

Во минатото, Фетел каде и да возеше, редовно својот болид го крстеше со некое женско име.

2008 Џули (Торо Росо), 2009 Кејт (Ред Бул), 2010 Лусиа Лиз (Ред Бул), 2011 Кинки Кајли (Ред Бул), 2012 Аби (Ред Бул), 2013 Гладната Хеиди (Ред Бул), 2014 Сузи (Ред Бул), 2015 Ева (Ферари), 2016 Маргарита (Ферари), 2017 Џина (Ферари), 2018 Лориа (Ферари), 2019 Лина (Ферари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Доминацијата на Маркез продолжува – победи во Ле Ман и имаше комичен танц!

ФОТО: Трагедија за Макс Бјаџи – го загуби својот татко и ја објави последната фотографија

(ВИДЕО) Страшни слики од САД: Фернандо Алонсо со полна брзина се заби во ѕид

ВИДЕО: Болно до срж – момче кое полека умира, доби неочекуван подарок од Хамилтон

(ФОТО) Иџе го покажа новиот дизајн на своите автомобили – помоќни од било кога

(ВИДЕО) Уште сега предизвикува морници: Излегоа првите снимки од документарецот за Шумахер

Ферари е далеку од Мерцедес – Ботас прв, Хамилтон втор во Каталонија

ВИДЕО: Мекларен направи неверојатен превид – го прекрстија својот возач

Премиера на првиот BMW X7, новиот BMW 7 и сосема новиот BMW 8 Coupe