Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Поранешниот тренер и чичко на Рафаел Надал, Тони Надал, на својствен и духовит начин се обиде да ја долови ситуацијата во која Ѓоковиќ го победи неговиот внук во финалето на Австралија Опен.

Шпанецот полагаше многу надежи дека ќе успее да го запре заитаниот Новак Ѓоковиќ, кој буквално го прегази во Мелбурн, па од тоа Тони Надал извади посебна реченица.

Новак би можел да остане со својата фамилија, да се посвети на фамилијата и обврските со сопругата. Така би им оставил простор на младите тенисери и на Рафаел Надал. Играше перфектно во финалето“, истакна Тони Надал.

Инаку Тони Надал со својот внук ја прекина соработката минатиот ноември, по цели 27 години соработка, уште кога Надал ги правеше првите чекори во белиот спорт.

Сите освоени трофеи се во ерата на Тони Надал, 17 Грен слем титули.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“

Надал после поразот од Ѓоковиќ на Австралија Опен ја донесе најважната одлука во животот