Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија

Некогашниот тренер на Рафаел Надал, неговиот чичко Тони Надал, за медиумите во Шпанија, го прокоментира вчерашниот скандал на Ник Кирјос.

Австралискиот тенисер на вчерашниот меч во осминафиналето од Мастерсот во Рим, против Каспер Руд, при еден нервозен поен и неуспешен обид да поентира, го фрли столчето на терен, доби трета опомена од судијата и го напушти натпреварот.

Тоа на доста комичен го прокоментира и Тони Надал.

Видов што се случи со Кирјос, тоа е навистина болно, Кирјос влезе во динамика која дефинитивно му штети. Му недостасува некоја даска во глава, затоа што ова не е нормално однесување за еден тенисер, во овој момент, тој е исклучително лош за тенисот“.

„Она што сега АТП треба да направи, е да не му дава премногу публицитет на Кирјос, се тоа што ќе го направи, да биде што помалку видливо за гледачите, но се разбира, тој привлекува внимание, мислам дека му е тешко да се избори со притисокот“, тврди Тони Надал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија

Љубомората е опасна работа: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

(ВИДЕО) Мирка не можеше да гледа, а Роџер на крајот ја разочара: Клучниот момент во финалето

(ФОТО) Статистиката е како бикини, тоа најдобро го почувствува Федерер

Она што го направи Ноле, не успеал никој од 1948 година

(ФОТО) Му го сменија и името на Тоблероне во чест на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ и Федерер го срушија рекордот на Вимблдон