Томпсон на долга рехабилитација – што сега со неговиот договор во Голден Стејт?

Бекот на Голден Стејт, Клеј Томпсон посакуваше ибараше да му дадат максимален договор ова лето, но неговата повреда сега драстично ја менува ситуацијата.

Поради повредата на синоќешниот меч против Торонто во големото финале каде загубија од „рептилите“, Клеј се повреди и првите прогнози се максимално црни за него.

Уште не знам како ќе пристапиме на крај со Клеј, јас посакувам тој долго време да биде со нас во тимот, но треба да се види што и како по повредата“, порача сопственикот на Вориорси, Џо Лејкоб.

Според сознанијата на американските медиуми, на Томпсон му преостануваат 8 до 10 месеци опоравување од повредата, што значи дека ќе пропушти добар дел и од следната сезона.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Црвена Звезда го победи Партизан за 2:1 – „црвено-белите“ на чекор од титула

Зад новиот НБА шампион стои Македонец

МВП на финалето од НБА со тажна животна приказна

Торонто испиша историја – нов НБА шампион

Титулата се врати во Аеродром: МЗТ му удри „метла“ на Работнички за седми трофеј во историјата

Баркли посочи со прст кон виновникот за повредата на Кеј-Ди

ВИДЕО: Драмата во Пионир резултираше со тројка на Партизан: Раде Загорац како Кецман!

Нено Димитријевиќ сепак се повлече од НБА драфтот во кој требаше да учествува

МЗТ Скопје на една победа до нова титула: Работнички повторно преслушан