Тод: На работ на солзи сум, посакував ситуацијата да биде поинаква, но..

Поранешниот шеф на Ферари во златните времиња, Жан Тод, е еден од ретките луѓе кои и по обврските во Ферари, остана во близок контакт со фамилијата Шумахер.

Тод е еден од ретките исто така кој има право и пропусница да оди во Швајцарија во домот на Шумахер и да го посетува неговиот некогашен ученик буквално кажано, но и инклузивно право да го задржи тоа за себе во каква ситуација е најтрофејниот Ф1 возач на сите времиња.

Французинот синоќа ја прими наградата за животно дело од Auto Bild Motorsport во Санкт Петерсбург, а голем дел од заслугите на Тод има и шампионот Шумахер во периодот од 2000 до 2004 година, петте последователни шампионски титули по ред.

Времето кое го минав со Михаел ќе го паметам до крајот на својот живот. Се обожаваме еден со друг, заедно напишавме една неверојатна приказна“.

„Го посетувам барем два пати месечно, го гледам Михаел, неговата фамилија, го сакам тој човек, би сакал ситуацијата да е друга. Верувајте, на работ на солзи сум“, порача Тод.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФОТО: Се уште буди кошмари – како изгледа кацигата на Лауда од кобниот Нирбургринг

Фетел има едно очекување од Леклер на патеката и со тоа јавно му испрати порака

Волф го поздрави најзаслужниот за „опструкциите“ кон Ферари!

Кими е цар – со два три збора ја објасни лудата ноќ на ФИА забавата

(ВИДЕО) Срамно однесување на Раиконен, „мртов“ пијан се појави да ја прими наградата

Хамилтон живее опасно: Една недела по новата шампионска титула, доживеал несреќа

Сабине Кем открива зошто Шумахер се држи во тајност: Сакам да му исполнам една желба!

Бријаторе: Формула 1 без Алонсо сега ќе биде како Реал без Роналдо!

Алонсо кажа збогум на Формула 1, еве како Хамилтон и Фетел се простија од некогашниот шампион