Тод: На работ на солзи сум, посакував ситуацијата да биде поинаква, но..

Поранешниот шеф на Ферари во златните времиња, Жан Тод, е еден од ретките луѓе кои и по обврските во Ферари, остана во близок контакт со фамилијата Шумахер.

Тод е еден од ретките исто така кој има право и пропусница да оди во Швајцарија во домот на Шумахер и да го посетува неговиот некогашен ученик буквално кажано, но и инклузивно право да го задржи тоа за себе во каква ситуација е најтрофејниот Ф1 возач на сите времиња.

Французинот синоќа ја прими наградата за животно дело од Auto Bild Motorsport во Санкт Петерсбург, а голем дел од заслугите на Тод има и шампионот Шумахер во периодот од 2000 до 2004 година, петте последователни шампионски титули по ред.

Времето кое го минав со Михаел ќе го паметам до крајот на својот живот. Се обожаваме еден со друг, заедно напишавме една неверојатна приказна“.

„Го посетувам барем два пати месечно, го гледам Михаел, неговата фамилија, го сакам тој човек, би сакал ситуацијата да е друга. Верувајте, на работ на солзи сум“, порача Тод.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!