Тенисот има нов владетел, Ѓоковиќ беше прв 373 недели, а сега не е ни втор

Новак Ѓоковиќ повеќе не е првиот тенисер во светот. Русинот Даниил Медведев сега е на позицијата каде српскиот тенисер помина 373 недели од кариерата, а зад него е Германецот Александар Зверев. Ѓоковиќ е трет, а на оваа позиција беше последен пат во октомври 2018 година.

Медведев веќе беше на врвот на рангирањето на најдобрите тенисери на денешницата, но го загуби првото место на 21 март кога одби да ја одбрани победата на турнирот во Марсеј и откако беше исфрлен во третото коло на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Второто место е за Зверев најдобар пласман во кариерата.

Падот на Ѓоковиќ во поредокот е причината за губењето на бодовите кои ги одбрани со ланската победа на Ролан Гарос. Овој пат рано беше запрен, во четвртфиналето од подоцнежниот победник Рафаел Надал, се уште четвртиот тенисер во светот. Враќањето на Ѓоковиќ на врвот на АТП-листата е отежнато поради фактот што Вимблдон, каде што е прв фаворит, годинава ќе се игра без бодови.