Тажно утро на „Олд Трафорд“: Почина легендата на клубот

Творецот на прочуената генерацја 92 на Манчестер Јунајтед, Ерик Харисон почина во изминатата ноќ на 81. годишна возраст, јавуваат британските медиуми.

Станува збор за човек кој беше тренер во младинските категории на клубод од „Олд Трафорд“ од 1981 до 2008 година.

Харисон практично уште во јуниорските академии ја нпарави најславната генерација на Јунајтед во историјата, прочуената генерација 92 која ја сочинуваа Рајан Гигс, браќата Невил, Дејвид Бекам, Пол Сколс, Ники Бат.  Практично тие го сочинуваа костурот на тимот кој неколку години подоцна засилен со неколку играч (Шмајхел, Солскјер) во 1999 година ќе ја освои Лигата на шампионите.