Тажно утро на „Олд Трафорд“: Почина легендата на клубот

Творецот на прочуената генерацја 92 на Манчестер Јунајтед, Ерик Харисон почина во изминатата ноќ на 81. годишна возраст, јавуваат британските медиуми.

Станува збор за човек кој беше тренер во младинските категории на клубод од „Олд Трафорд“ од 1981 до 2008 година.

Харисон практично уште во јуниорските академии ја нпарави најславната генерација на Јунајтед во историјата, прочуената генерација 92 која ја сочинуваа Рајан Гигс, браќата Невил, Дејвид Бекам, Пол Сколс, Ники Бат.  Практично тие го сочинуваа костурот на тимот кој неколку години подоцна засилен со неколку играч (Шмајхел, Солскјер) во 1999 година ќе ја освои Лигата на шампионите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Навивачите на Ливерпул се фанови по порачка – по Јунајтед сега навиваат за друг

Нова жртва и трагедија во семејството Сала: Ништо не е веќе исто за нив овие неколку месеци

Адебајор раскажа анегдота: Како Мурињо беснееше во соблекувални поради Роналдо

Силна најава на Скај Спорт: Азар и Погба во пакет кај Зидан

Вирусот повторно актуелен – Рој Кин анализира што ќе му направат на Оле Солскјер

Јанев до пред неколку месеци беше незаменлив во Беласица, а пред него сега е најважната животна битка

Тито Виланова на шест дена пред смртта го повикал Меси и со својот потег ја спасил Барселона

Првиот фудбалер кој летово ќе го напушти Јунајтед, ќе се пресели во Арсенал?!

Докторот му најавил дека ќе умре, а тој почина следниот ден за време на натпревар