Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Шокантна вест ни доаѓа утрово од Формула 1 на само три дена пред почетокот на новата сезона.

Утрово авто-мото медиумите известија дека на 66 години починал директорот на Формула 1, човекот кој одбележа една долга ера во овој спорт, Чарли Вајтинг.

Неговата кариера започна во 1977 година со тимот на Хески, подоцна се префрли во тимот на Брахам.

Во доцните 80ти се приклучува во ФИА, а во 1997 година станува директор во овој спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!

Фетел имаше несреќа при тестирањето – Германецот заврши и во болница