Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Шокантна вест ни доаѓа утрово од Формула 1 на само три дена пред почетокот на новата сезона.

Утрово авто-мото медиумите известија дека на 66 години починал директорот на Формула 1, човекот кој одбележа една долга ера во овој спорт, Чарли Вајтинг.

Неговата кариера започна во 1977 година со тимот на Хески, подоцна се префрли во тимот на Брахам.

Во доцните 80ти се приклучува во ФИА, а во 1997 година станува директор во овој спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Доминацијата на Маркез продолжува – победи во Ле Ман и имаше комичен танц!

ФОТО: Трагедија за Макс Бјаџи – го загуби својот татко и ја објави последната фотографија

(ВИДЕО) Страшни слики од САД: Фернандо Алонсо со полна брзина се заби во ѕид

ВИДЕО: Болно до срж – момче кое полека умира, доби неочекуван подарок од Хамилтон

(ФОТО) Иџе го покажа новиот дизајн на своите автомобили – помоќни од било кога

(ВИДЕО) Уште сега предизвикува морници: Излегоа првите снимки од документарецот за Шумахер

Ферари е далеку од Мерцедес – Ботас прв, Хамилтон втор во Каталонија

ВИДЕО: Мекларен направи неверојатен превид – го прекрстија својот возач

Премиера на првиот BMW X7, новиот BMW 7 и сосема новиот BMW 8 Coupe