Тажната исповед на славниот тенисер: Од елитата до сиромаштијата, немаше што да јаде

Успешните спортисти заработуваат многу пари, но ако не се економични и не размислуваат за иднината, лесно може да се стават во незавидна позиција, да банкротираат и да станат сиромашни.

Вистински пример како многу брзо да се стигне од елита до сиромаштија е познатиот австралиски тенисер Марк Филипоусис, кој своевремено беше осми рекет во светот. Моментално е учесник во реално шоу во својата земја каде ги откри деталите од неговата животна драма.

Филипусис призна дека минал низ тешки времиња, не само за него, туку и за неговото семејство. Поради неколку сериозни повреди, тој гледаше како заработувачката му исчезнува и остана без ништо. Тој дури мораше да побара пари од пријател за да купи храна.

“Моето семејство е мојот свет, тоа се моите приоритети. Имав желба да станам професионален тенисер и моето семејство стави сE во прашање”, се сеќава одличниот тенисер.

Татко ми имаше добра работа во банката и поднесе оставка затоа што сакаше да ми помогне да ги остварам соништата. Тој ги напушти своите соништа и работеше многу напорно за да ги исполни моите “.

“Кога си спортист, последното нешто за што сакаш да размислиш е кога ти велат да штедиш за црни денови. Се чувствуваш слабо кога ќе се повредиш и имаш нешто зачувано”.

“Не можеш така да мислиш и треба да одиш напред, да закрепнеш и да бидеш добро. Јас бев отсутен неколку месеци. Не можев многу да си дозволам. Морав да ги замолам пријателите да ми купат храна”, објасни Филипопусис , кој имал дури шест операции на коленот во 2009.

“Јадевме зелка седум дена во неделата, додека не стана една од моите омилени јадења. Мајка ми велеше дека е” храна за сиромашните “, бидејќи е толку едноставна”.

“Се чувствував многу засрамено бидејќи ми го дадоа својот сон и мојата одговорност. Се грижев за нив. Бев на темно место и бев во депресија. Нема поголема болка од тоа да гледам како моите сакани страдаат поради моите постапки”.

Во случајот на Марк, не само повредите го предизвикаа неговото финансиско пропаѓање, туку и неговото семејство, туку и лошото управување со неговото богатство кога беше меѓу елитата на светскиот тенис: луксузни автомобили, 15 мотоцикли и сите видови трошоци за кои жали денес.

Тој мораше да оди на суд во 2009 година за да избегне одземање на неговата семејна куќа поради задоцнети исплати на хипотека. „Тешко беше да се платат сметки во недостаток на приход неколку години, но секој треба да помине низ тоа“, заклучи тој.

Филипусис двапати играше во Грен слем финалето и забележа порази на УС Опен од Патрик Рафтер во 1998 година и Роџер Федерер на Вимблдон во 2003 година.