Спортскиот директор на МКФ за одлуката зошто решиле повторно Гевгелија да биде домаќин на Купот

Во комплексот Негорски Бањи денеска се одржа прес-конференција со која се најави завршниот турнир од Купот на Република Македонија.

Градоначалникот на Општина Гевгелија, кој ги поддржа локалните клубови Кожув и Блокотехна во организацијата на турнирот ги пречека претставниците на клубовите и посака финале помеѓу клубовите кои се организатори.

На пресконференцијата имаше претставници од сите екипи учесници во годинешниот куп кој повторно ќе се одржува на југот од нашата земја.

Спортскиот Директор на МКФ, Владимир Темелковски, го предаде трофејот во трајна вредност на претставниците на МЗТ Скопје Аеродром, и посака да трибините бидат исполнети до последно место.

Одлучивме Купот да се игра во град кадешто има два клуба од Првата лига и воедно има и одлични услови. Кожув и Блокотехна ги презедоа сите обврски да се организира овој голем настан. Сите кои сакаат кошарка се добредојдени да присуствуваат на овој настан, со ова се мисли и на навивачите. Дека Гевгелија може да организира меч со две навивачки групи, се покажа на мечот со Косово на кој Македонија беше домаќин“.

„Не гледам зошто да не се повтори истото сега. Кошарката се игра за навивачите, не се игра ниту за МКФ, за Градоначалниците, за тренерите, или други. Ако не сме спремни да ја рашириме магијата на кошарката до сите луѓе и до навивачите, тогаш за нас тоа е како пораз“, порача Темелковски.

ФОТО: МКФ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме

Чудесниот Дончиќ во последен момент сепак ќе се најде на Ол-Стар!?

Давитков го соопшти списокот за одлучувачкиот меч против Романија