Спектакуларен пресврт на Ферстапен, одличен резултат на Мерцедес

Шампионската трка во Формула 1 е се понеинтересна благодарение на одличната форма во која се наоѓа Макс Ферстапен.

Актуелниот шампион триумфираше на денешната трка за големата награда за Унгарија на Хунгароринг иако стартуваше од десеттата позиција поради вчерашните лоши квалификации. Полека се доближуваше до челното место за на 15 круга пред крајот да го преземе, откако Луис Хамилтон замина во питстопот. На крајот, зад Ферстапен завршија двата болида на Мерцедес.

Сега Ферстапен има 258 бода, 80 повеќе од Леклерк, а во трката на конструктори Ред Бул е прв со 431 бод пред Ферари со 334.