Спектакл на Западот: Блокбастер меѓу Оклахома и Хјустон

Оклахома и Хјустон направија трејд по кој Расел Вестбрук е испратен во Тандер во замена за Крис Пол и пикови во првата рунда од драфтот во 2024 и 2026 година. Интерес за 30-годишниот плејмејкер покажа и Мајами Хит, но понудата од оваа франшиза не им се допаднала на челниците на Оклахома.

Наводно, одлучила желбата на Вестбрук повторно да игра со Харден кој три години му беше соиграч во досегашниот тим. Од друга страна Хјустон сакал да се ослободи од ветеранот Крис Пол и да го донесе четири години помладиот играч на истата позиција.

Со ова официјално завршува една ера во историјата на Оклахома Сити Тандер која траеше откако франшизата се пресели од Сиетл во 2008 година. Во 2012 овој тим играше финале во НБА лигата и загуби од Мајами, но истото лето почна распродажбата на најдобрите кошаркари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МЗТ Скопје нема да менува: Кочов потврден

Мундобаскетот посиромашен за уште една ѕвезда: Австралија без главниот играч

Сведоштво од прва на човекот кој бил во другиот автомобил при сударот со Кузмиќ

(ВИДЕО) Борба со времето: Кузмиќ со хеликоптер итно пренесен во Белград

Фото: Кошаркарот на Црвена Звезда во кома по страшната несреќа – автомобилот уништен

Залудно го префрлаа во Црвена Звезда – Теодосиќ си најде нов клуб

Кошаркар од соседството, потпиша за Голден Стејт

Уште еден „првоборец“ го напушти Голден Стејт

Каков трансфер: Од шампионскиот Торонто, Ленард се сели во Лос Анџелес