Спектакл и победа на Португалија, Гана пружи сериозен отпор

Португалија ја совлада Гана со 3:2 во првото коло од групата Х на Светското првенство во Катар. Во првото полувреме немаше голови, додека за Португалија во вториот дел погодија Кристијано Роналдо, Жоао Феликс и Рафаел Леао. Стрелци за Гана беа Андре Ају и Осман Букари. Уругвај и Јужна Кореја, кои исто така се во групата Х, во претходниот период одиграа 0-0.

Малку се случуваше во првото полувреме. Гана, чиј селектор е Ото Адо, внимаваше да не прими гол ставајќи ги речиси сите играчи во својата половина. Португалците не можеа да се пробијат, а најголемата шанса ја имаше Кристијано Роналдо во десеттата минута. Играчот од средниот ред на Гана, Абдул Самед не ја реши моќно упатената топка.

Португалија му ја одзеде, дојде до Бернардо Силва, а тој ја испрати во празниот простор за Роналдо. Сепак, ниту тој не реагираше добро. Тоа му побегна и од тешка ситуација шутираше слабо, кој го одбрани голманот на Гана Лоренс Ати-Зиги.

Неколку моменти подоцна, бекот на Португалија, Рафаел Гереиро испрати центаршут на далечната статива. Роналдо го натфрли својот голман и со глава тргна далеку. Сепак, тој беше прецизен во 31. минута. Роналдо ја погоди мрежата, но судијата Исмаил Елфат оцени дека направил прекршок, па голот е поништен. Резултатот беше 0:0 на полувремето.

Првата вистинска шанса Гана ја создаде во 55. минута, кога играчот на Ајакс Мохамед Кудус шутираше од работ на шеснаесетникот. Топката помина малку покрај стативата. Три минути подоцна Жоао Феликс се расправаше со Алидуо Сеиду. Кога се доближија еден до друг, Сеиду со глава го удри Феликс и заработи жолт картон. Немаше сериозна повреда на португалската ѕвезда.

Португалија сосема заслужено поведе во 65. минута. Роналдо падна во шеснаесетникот по еден дуел со Мохамед Салису. Судијата покажа на белата точка. Тој не ја промени својата одлука и покрај протестите на репрезентацијата на Гана, а Роналдо ја намести топката, погоди за 1:0 и стана првиот играч кој постигнал гол на пет светски првенства.

Израмнувачкиот гол не се чекаше долго. Португалецот не успеа да го спречи додавањето за Кудус, а потоа не успеа ниту да ја расчисти топката од шеснаесетникот каде што ја упати Кудус. Џордан Ају беше пред голот и не му беше тешко да го спаси во небранетата мрежа.

Португалците не беа шокирани од враќањето на Гана. Сосема спротивно, за неколку минути го решија натпреварот со два гола, а двата пати асистираше Бруно Фернандеш. Најпрвин го искористи Феликс во 78. минута и лесно ја подмачкува топката над голманот Лоренс Ати-Зиги за 2:1.

Рафаел Леао погоди две минути подоцна. Во една полуконтра Фернандеш по левата страна му додаде на напаѓачот на Милан, а тој мирно биеше во спротивниот агол за 3:1. Иако се чинеше дека ова ќе биде конечниот резултат, Осман Букари, напаѓачот на Црвена звезда, постигна гол со глава во 89. минута.

Немаше голови во тензичната завршница со девет минути судири, иако голманот на Португалија Диого Коста за малку ќе и подари гол за израмнување на Гана со грешка. Ја спушти топката на земја, а зад него беше Вилијамс. Сепак, напаѓачот на Гана се лизна и Коста го одбрани неговиот удар.