Сопругата на Шумахер во солзи прими награда наменета за нејзиниот сопруг: Михаел е поинаков, но е тука

Корина Шумахер, сопругата на познатиот Ф1 возач Михаел, пред неколку дена ја прими државната награда на Северна Рајна Вестфалија, која ја доби нејзиниот сопруг. Таа се расплака додека зборуваше за неговата состојба. „Ми недостига Михаел секој ден, но тоа не сум само јас. Има децата, семејството, неговиот татко, сите околу него. Мислам, на сите им недостасува Михаел, но тој е тука. Различен, но тој е тука и мислам дека тоа дава ни сила“, рече таа и потоа додаде:

„Се трудиме да продолжиме да бидеме семејството кое Михаел го сакаше и што сè уште го прави. Продолжуваме со нашите животи, многу ни е важно тој да има што е можно поголема приватност. Мајкл отсекогаш не штител, а сега ние го штитиме Михаел.

За потсетување, поминаа осум години и седум месеци од страшната несреќа што го снајде Михаел Шумахер на скијање на француските Алпи. Седумкратниот шампион во Формула 1 се спушташе по необележан дел од патеката во одморалиштето Мерибел и изгуби контрола над скиите, падна и удри со глава во карпа.

Тој веднаш по несреќата со хеликоптер бил пренесен во најблиската болница во критична состојба. Тој беше подложен на две операции, по што беше ставен во индуцирана кома за да се зачува што е можно поголема функција на мозокот. Во јуни 2014 година, Шумахер излезе од индуцирана кома, а неговата портпаролка потврди дека може да слушне и да реагира на допир.

Исто така, беше објавено дека Шумахер ја напушта болницата во Гренобл и продолжува со опоравувањето во својата куќа на Женевското езеро. Семејството не сака да зборува за неговата состојба, па ова создаде многу површни информации.