Словенците со најголемата ѕвезда ќе се обидат да стигнат до ОИ во Париз

Нaјдобриот словенечки кошаркар. Лука Дончиќ ќе игра на претстојниот квалификациски турнир за пласман на Олимписките игри (ОИ) во Париз, објави денеска словенечката агенција СТА.

Словенечката репрезентација е комплетирана со доаѓањето на Дончиќ, соопшти тамошниот кошаркарски сојуз, што значи дека нивните ривали против себе ќе ја имаат и ѕвездата на НБА тимот, Далас маверикс.

Дончиќ до неодамна учествуваше во големото НБА финале со Далас, каде по пет натпревари беа поразени од Бостон со 1:4. Дончиќ финалето на плеј-офот го играше со неколку повреди, имаше хронични проблеми со коленото, а го мачеше и скочниот зглоб, како и полесна повреда на торзото.

Според словенечката новинска агенција, сите тестови што Дончиќ ги направил по пристигнувањето во Словенија, очигледно биле позитивни и еден од најдобрите НБА кошаркари ќе игра за својата репрезентација.

Натпреварот Словенија – Хрватска и ќе се игра на 2 јули во Атина, а во таа група е и Нов Зеланд. Потоа таа група вкрстува со Грција, Египет и Доминиканската Република, а само една од тие шест селекции ќе патува во Париз. На последните ОИ, Словенија и Дончиќ го освоија четвртото место.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО