Словачка има селектор НБА шампион, играч на Барса и соиграч на Димитријевиќ

На хартија, а и според последните резултати, Словачка е најслаата репрезентација во групата на Македонија.

По разделбата со Чешка, кошаркарската репрезентација на оваа земја нема забележителни резултати, уште го чека својот дебитантски настап на големите натпреварувања, а повеќе од 15 години кубури во Б-дивизијата или во пред-претквалификациите откако е вовеведен новиот систем.

Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.