Скандал на Ролан Гарос: Уапсена руска тенисер поради местење натпревари

Руската тенисерка Јана Сизикова беше уапсена на Ролан Гарос под сомнение за местење натпревари.

Во четвртокот вечерта, париската полиција ја уапси Јана Сизикова по поразите од Ајла Томљaнановиќ и Сторм Сандерс со 6: 1, 6: 1.

Според Ле Паризиен, таа по апсењето била однесена во Централната служба за трки и игри на истражната полиција.

Обезбедувањето на славниот турнир се обиде да спречи апсење на Јане Сизикова, бидејќи полицајците започна да ја приведува додека таа го напушти третманот за масажа по натпреварот.

Истрагата против неа беше покрената уште во октомври минатата година поради тврдењето дека натпреварот од првото коло на женските двојки на Ролан Гарос, кој Сизикова и Медисон Бругл го загубија од романската двојка Андреа Миту и Патриша Марија Тиг, е наместен.