Скандал во светот на ракометот: Русите местеле

Руската ракометна федерација започна постапка против нивниот јуниорски национален тим поради сомнеж за наместен натпревари на Европското првенство во Хрватска оваа година.

Под истрагата се осум членови на националниот тим на У19, а сомнежот предизвика дуел против Австрија.

Имено, Русите изгубиле 36:19 во групата, за истиот противник во разигрувањето го добија со седум цели разлики.

“Група играчи се дел од обложувачки тим, па кладилниците добиле информации од играчи за да тоа како ќе завршат натпреварите, а за возврат тие добиле пари. Ние не сакаме да ги вовчечеме сите од националните тимови во овој настан, така што ќе назначиме оние кои се суспендирани, а тоа се Дмитриј Кандибин, Никита Гоголис, Дмитриј Фролов, Данил Димитријев, Максим Најдунов, Максим Ермолин и Георгиј Кирилко “, истакнаа од ракометната федерација на Русија.