Сите го напаѓаат Кирјос, има само еден што го брани

Австралискиот тенисер Ник Кирјос последните денови повторно е во центарот на вниманието поради глупостите што ги прави на терените и постојано се анализира неговото однесување.

Најголем дел од аналитичарите го критикуваат, но Матс Виландер смета дека е добро што има некој таков, како што порано беше Џон Мекинро.

„Се додека фрла столици и уништува рекети бидејќи губи, тоа е добро за тенисот. Тој е како Мекинро. Во тоа време не знаевме дали тоа што го прави е добро или не, но на крајот тој излезе еден од најдобрите тенисери на сите времиња. Тоа што не ми се допаѓа кај Кирјос е што има период кога изгледа како да сака да биде на друго место“, смета Виландер.

Капак на однесувањето на Кирјос е неговото откажување од Ролан Гарос во последен момент, непосредно пред ждрепката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија

Љубомората е опасна работа: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

(ВИДЕО) Мирка не можеше да гледа, а Роџер на крајот ја разочара: Клучниот момент во финалето

(ФОТО) Статистиката е како бикини, тоа најдобро го почувствува Федерер

Она што го направи Ноле, не успеал никој од 1948 година

(ФОТО) Му го сменија и името на Тоблероне во чест на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ и Федерер го срушија рекордот на Вимблдон