Што се случува со Хамилтон? Воопшто не одговара на пораки

На Луис Хамилтон тешко му падна што не ја освои осмата титула во Формула 1.

Хамилтон ја загуби титулата во последниот круг на трката за Големата награда на Абу Даби кога беше претекнат од Макс Верстапен на крилата на контроверзната одлука на директорот на трката со безбедносни автомобили.

После тоа, возачот на Мерцедес воопшто не се огласи на социјалните мрежи, ниту се појави на гала вечерата организирана од ФИА, кога се доделуваат награди за најдобрите возачи.

Новиот претседател на ФИА, Мохамед Бен Сулејем, пак, испрати неколку пораки до Хамилтон, а интересно е што не доби ниту еден одговор.

“Му испратив неколку пораки. Мислам дека не е 100% подготвен да одговори. Не го обвинувам. Ја разбирам неговата позиција. Но има и правила. Сигурно сте прочитале во весниците дека новиот Претседателот ќе го санкционира, но секако медиумите доста тоа пишуваат“.

„Постојат правила кои треба да ги следиме и мора да го почитуваме интегритетот на ФИА, а не можам да судам никого ако не ги знам сите факти. Мојата прва задача ќе биде да го разгледам сите документи поврзани со Абу Даби.

„На крајот на краиштата, Луис и неговиот тим знаеја што значи да не се појавиш на гала вечера. Но, на крајот од денот сите сме луѓе. Има стрес и притисок“, заклучил Бен Сулејем.