Што е многу, многу е: Северна Ирска сервираше 11 парчиња на македонската женска селекција

Македонската женската сениорска репрезентација на домашен терен беше комплетно потопена од Северна Ирска и слободно може да кажеме дека доживеја дебакл.

Гостинките од островот во рамки на од петтото коло во квалификациите за Светското првенство во 2023 година ја поразија Македонија на домашен терен со резултат од 0-11 (0-7).

Избраничките на селекторот Кирил Изов беа комплетно надиграни и посрамени, а овој убедлив пораз можеше да биде уште пострашен доколку гостите продолжена максимално.

Симоне Магил беше најефикасна со со четири гола додека Рејчел Фурнес запиша хет-трик, но и промаши пенал Во листата на стрелците се запишаа и Ребека Мекена, Лорен Вејд, Кристи Мекгинис и Ребека Халовеј