Шпанската полиција влезе во просториите на Фудбалскиот сојуз

Во средата наутро полицијата влезе во просториите на Шпанскиот фудбалски сојуз поради сомневање за коруптивни активности. Овие сомнежи се засноваат на незаконски договори преку кои наводно се переле пари. Во објавата на оваа вест шпанските медиуми пренесоа дека во полициската акција има уапсени.

Шпанските медиуми јавуваат дека досега се уапсени седум лица. Нивните имиња не се споменуваат. Под истрага се уште пет лица.

Во исто време полицијата изврши претрес и во домовите на вработени и поранешни вработени во Сојузот.

Еден од домовите во кои влезе полицијата бил и домот на поранешниот претседател на Шпанската фудбалски сојуз, Луис Рубиалес. Тој во моментов не е во Шпанија.

Да потсетиме, Рубиалес беше суспендиран од сите фудбалски активности на три години поради сексистичкиот скандал на финалето на Светското првенство за жени. Причината е што за време на доделувањето на златните медали во женска конкуренција, тој ја бакнал во уста репрезентативката Џени Хермосо против нејзина волја.

Судот, кој ги истражува договорите што ги потпиша Шпанскиот фудбалски сојуз со Саудиска Арабија, домаќинот на натпреварите од шпанскиот Суперкуп, издаде наредба за увид во спорните документи.

Првиот контакт пред потпишувањето на тој договор го оствари компанијата Космос, чиј сопственик е поранешниот шпански репрезентативец и стопер на Барселона Џерар Пике.

Врз основ на тие договори, Шпанскиот фудбалски сојуз остварува профит од 40 милиони евра годишно.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО