Шарапова отворено за пеколот поради допинг скандалот

Поранешната руска тенисерка, поранешна број 1, Марија Шарапова се присети како се случило да останала без тенис 15 месеци, поради казна од антидопинг агенцијата.

Русинката ја користеше супстанцијата мелдониум дури 10 години, што подоцна се покажа како забрането, што се покажа како проблем во 2016 година.

– Тоа утро се разбудив и се чувствував како да се подготвувам за натпреварот. Многу е тешко да се размислува за фактот дека мора да се соочите со светот и да кажете дека сте заебале сè – се сеќава Шарапова, пренесува РТ.

Таа откри како нејзиниот татко, по препорака на руски лекар, кажал да ја користи таа супстанца.

Кога бев помлада, видов дека сум во лоша здравствена состојба и татко ми бараше личен лекар во Русија. Иако живеевме во Америка, тој мислеше дека е побезбедно да разговараме со Русин, но тој доктор немаше искуство со спортисти. Тој изврши многу тестови и состави список на лекови што може да се земаат и проблемите што ги имав уште од 2006 година, тој рече дека ќе исчезне со мелкронат, кој се зема како аспирин во Русија – објасни Шарапова.

Забраната за играње тенис тешко ја поденла и воопшто не и било лесно да се врати во април 2017 година.

Во тоа време, мајка ми спиеше кај мене со недели, за да имав друштво. Татко ми исто така беше честопати со мене, за да биде на сигурно дека ништо нема да тргне наопаку, за да не почнам да ги обвинувам другите. Мораш да ја преземеш контролата и знаеш дека направил нешто глупаво – вели Шарапова.

Таа беше многу ранлива во тој период.

– По мојата жалба, се чувствував слободно. Судот не се согласи со ИТФ затоа што јас не криев дека земам мелдониум – истакна Шарапова.