Серија А доби нов член

Фудбалерите на Емполи се пласираа во Серија А откако на домашен терен ја совладаа Козенца со 4-0, во мечот од 36. коло на италијанската Серија Б.

Емполи сега има 70 бода на првото место, седум повеќе од второпласираната Салернитана и девет бода повеќе од Лече и Монца, на два натпревари пред крајот на Серија Б.

Клубот последен пат играше во најсилниот ранг во сезоната 2018/19, кога го зазедоа 18-то место.

Емполи на тој начин ја освои титулата во Серија Б по трет пат, како што претходно успеваа во сезоната 2004/05. и 2017/18 година.