Селекторот на Нов Зеланд полуде по ФИФА: Разочарани сме од неверојатната одлука

Селекторот на фудбалската репрезентација на Нов Зеланд, Дени Хеј, ја критикуваше Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) за одлуката да се одржи квалификацискиот турнир во зоната Океанија за Светското првенство во 2022 година во Катар, делумно надвор од официјалниот термин за репрезентативни акции.

Поради големи проблеми предизвикани од пандемијата на коронавирус, почетокот на квалификациите во Океанија беше одложуван неколку пати, пред ФИФА во понеделник да одлучи девет океански репрезентации да бидат на турнирот што ќе се одржи на неутрален терен во Катар од 14 до 30 март.

На турнирот ќе се квалификува за интерконтиненталните квалификации против четвртопласираната репрезентација од Северна и Централна Америка.

Сепак, официјалниот датум на ФИФА за националниот тим е од 21 до 29 март, така што клубовите не се обврзани да им дозволат на играчите да ги започнат квалификациите за океанот, а Хеј со право верува дека Нов Зеланд е во нерамноправна положба бидејќи неговите најдобри играчи играат во професионални клубови за разлика од другите океански земји кои речиси немаат професионалци во своите редови.

„Тоа не би можело да се случи никаде на друго место во светот. Моментално сум во Данска и се обидувам да објаснам како би било да се играат натпревари на Светското првенство без моите најдобри играчи и сите се само збунети. За мене и моите играчи тоа е многу разочарувачки. Секој играч што сум го повикал досега е професионалец и работи во професионална средина, а клубовите нема да сакаат да се откажат од своите играчи на средината на сезоната. Тешко е да се проголта фактот дека немам шанса да играм со најдобрите играчи за да имам најдобри шанси за успех“, рече Хеј.