Се случи и тоа – го добивме првиот Ф1 возач со КОВИД19

Се појави и првиот случај на коронавирус помеѓу Формула 1 возачите, станува збор за возачот на Рејсинг Поинт, Серхио Перез.

На последното тестирање Перез бил позитивен и тој скоро сигурно нема да вози во следните 2 тркии.

Во недела се вози ГН на Британија на Силверстоун, а Рејсинг Поинт ќе го замени мексиканскиот возач со резервниот.

Првиот Ковид19 случај е алармиран и сите кои биле со него во контакт деновиве се под изолација.

Добро е што Перез не бил во контакт со своите колеги возачи во Ф1, бидејки доколку се случи размножување меѓу нив, дури тогаш ќе им се случи проблем во Ф1 шампионатот.