Савевски скрати и го објави списокот на повикани ракометарки

Селекторот на женската сениорска репрезентација, г-дин Љубомир Савевски го објавува списокот на повикани ракометарки за собир за претстојните натревари со репрезентацијата на Црна Гора во рамки на ЕХФ неделата за EHF EURO CUP 2022.

За време на ЕХФ неделата сениорките ќе одираат два натпревари против селекцијата на Црна Гора од EHF EURO CUP 2022. Првиот натпревар сениорките ќе го одираат во Скопје на 07.10.2021 (четврток) во СЦ “Борис Трајковски” во 20:15 часот, а потоа на гости против Црна Гора на 10.10.2021 (недела).

1. НАТАША АНТИЌ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
2. МАРИЈА ЈОВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
3. МАТЕА ЧУРЛИНОВСКА ЖРК ДЕСПИНА
4. САРА МИНОВСКА ЖРК ВАРДАР
5. ЗЛАТИЦА ВАСЕВСКА ЖРК ВАРДАР
6. АДЕЛА ЕЛЕНИН ЖРК ДЕСПИНА
7. НАТАША НОЛЕВСКА ЖРК КУМАНОВО
8. МАРИЈА ГУГУЉАНОВА ЖРК МЕТАЛУРГ
9. ТЕОДОРА ДУКОСКА ЖРК ЧАИР
10. ИВАНА ЏАТЕВСКА ЖРК ВАРДАР
11. АЛЕКСАНДРА КОЛОВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
12. БОРЈАНА КОЦЕВА ЖРК ВАРДАР
13. АНА МАРИЈА КОЛАРОВСКА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
14. АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
15. СИМОНА СТОЈАНОВСКА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
16. ИВАНА АРСЕНИЕВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
17. ЕМИЛИЈАНА РИЗОСКА РК ФЕНИКС АМС
18. БОЈАНА КОЦЕВА ЖРК ВАРДАР
19. ЈОВАНА КИПРИЈАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
20. ИВА МЛАДЕНОВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
21. ТАМАРА ИВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
22. МАТЕЈА СЕРАФИМОВА UHC EGGENBURG (AUT)
23. ЈОВАНА МИЦЕВСКА OGC NICE COTE D’AZUR HANDBALL (FRA)
24. ЈОВАНА САЗДОВСКА HC DUNAREA BRAILA (ROU)
25. САРА РИСТОВСКА CSKA (RUS)
26. ЛЕОНИДА ГИЧЕВСКА SAMBRE-AVESNOIS (FRA)
27. МОНИКА ЈАНЕСКА KONYAALTI BLD.SK (TUR)
28. СИМОНА СТОЈКОВСКА BSC ZWICKAU (GER)
29. ЕЛЕНА ЃОРЃИЈЕВСКА CS MAGURA CISNADIE (ROU)
30. САЊА ДАБЕВСКА CSM DEVA (ROU)

Собирот е закажан за ден 30.09.2021 година со почеток во 12:30 часот во Хотел Александар Палас. Ракометарките од странските клубови ќе се приклучат на собирот по завршување на нивните обврски во ракометните клубовите.