Сала не заигра во Лигата на шампионите, ама елитните клубови ќе го испочитуваат

Лигата на шампионите продолжува денеска со натпреварите од осминафиналето, а УЕФА одлучи дуелите да почнат со едноминутно молчење во чест на загинатиот фудбалер на Нант, Емилијано Сала.

Аргентинскиот фудбалер загина во авионска несреќа на 21 јануари додека леташе од Нант во Кардиф. Еден ден претходно го комплетираше својот трансфер во премиерлигашот, но не дочека да заигра за овој клуб.

„Во име на сите од УЕФА, сакам да изразам сочувство до семејството на Емилијано Сала. Тоа е загуба за сите нас, тажен сум што еден живот е загубен на таков начин. Ние не смееме да го заборавиме“, изјави претседателот на УЕФА, Александер Чеферин.

Покрај едноминутното молчење, сите фудбалери ќе носат црни ленти околу рацете.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Навивачите на Ливерпул се фанови по порачка – по Јунајтед сега навиваат за друг

Нова жртва и трагедија во семејството Сала: Ништо не е веќе исто за нив овие неколку месеци

Адебајор раскажа анегдота: Како Мурињо беснееше во соблекувални поради Роналдо

Силна најава на Скај Спорт: Азар и Погба во пакет кај Зидан

Вирусот повторно актуелен – Рој Кин анализира што ќе му направат на Оле Солскјер

Јанев до пред неколку месеци беше незаменлив во Беласица, а пред него сега е најважната животна битка

Тито Виланова на шест дена пред смртта го повикал Меси и со својот потег ја спасил Барселона

Првиот фудбалер кој летово ќе го напушти Јунајтед, ќе се пресели во Арсенал?!

Докторот му најавил дека ќе умре, а тој почина следниот ден за време на натпревар