Романија влегува во СЕХА: Стеауа на мегдан против Вардар и Металург

Откажувањето на Целје и Горење од настапите во СЕХА лигата следната сезона, како и одлуката Веспрем да не се врати во регионалното натпреварување, се отвори простор за нови тимови.

Желба и интерес за приклучувањ кон СЕХА пројави Романија, односно тимот на Стеауа. Првиот човек на клубот посочи дека тие се подготвени да бидат дел од лигата, но за тоа мора да добијат согласност од Ракометната Федерација на Романија.

„Ние очекуваме поволен одговор од Романската Ракометна Федерација. ќе биде срамота да пропуштиме таква покана “, изјави Василе Станга, менаџерот на тимот на Стеауа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови проблеми за Вардар – Парондо итно бара две нови засилување

Стартува 46.то издание на ракометниот турнир во Струга

Еурофарм Работник го потврди новиот договор на талентираниот Каковски

Познат десеттиот учесник за новата сезона: СЕХА лигата се проширува во Романија

Македонија ја победи Швајцарија за лидерска позиција и полуфинале на ЕХФ шампионатот

Македонија со драматичен триумф – Костески со гол за победа во последните секунди

Лајпциг е третата германска екипа противник на Вардар на турнирот во Германија

Вардар со Парондо го демолира Фуксе Берлин

Кадетите го најдоа рецептот за Луксембург кој го победија во финишот