РК Куманово доби големо засилување – Црногорец од германски Котбус

Екипата на ракометниот клуб Куманово во финишот на сезоната ќе биде дополнителна засилена со нов интернационалец.

Истото треба да му помогне на клубот да ја постигне својата цел, а тоа е опстанок во Супер лигата.

Станува збор за Немања Ѓурашковиќ кој е искусен 22-годишен црногорски ракометар висок 190цм.

Тој потекнува од Беране и има настапувано за РК Беране, РК Рудар, РК Хапоел Ришон Лезион од Израел и ЛХЦ Котбус од Германија од кој што доаѓа во нашиот клуб, освен клубско тој има и репрезентативно искуство како член на сите младински селекции на Црна Гора.