Ревијата промашувања и глупоста на Нуњез го чинеа Ливерпул против Кристал Палас

Ниту второто коло од англиската Премиер лига не му донесе победа на Ливерпул.

По 2:2 против Фулам на отворањето на шампионатот, Кристал Палас вечерва дојде до бод од Енфилд, откако конечниот резултат беше 1:1.

Првата голема шанса за црвените во втората минута, но Милнер ја пропушти. Седум минути подоцна Елиот се обидува, но неговиот удар е изблокиран.

Веднаш потоа шут имаше Нуњез, неговиот обид отиде покрај голот. Во 17. минута шанса имаше Луис Дијаз, но неговиот удар беше изблокиран и од гостите.

После тоа, Мохамед Салах имаше две одлични шанси прво во 23. а потоа и во 30. минута, но немаше гол и казната дојде во 32. минута од натпреварот.

Гостите блеснаа со контра, која Заха ја заврши со гол за предност на Палас

Во финишот на првото полувреме Заха лошо шутира од добра позиција, потоа ударот на Елиот од другата страна го брани Гуајт, а во вториот дел Нуњез промашува уште една убава прилика погодувајќи ја стативата.

Во 57. минута Ливерпул остана со играч помалку и потоа победата стана уште подалечна.

Сепак, и со играч помалку Ливерпул израмни преку Луис Дијаз во 61. минута.

До крајот Ливерпул може да се радува што не загуби, со оглед на тоа што Заха имаше уште една одлична шанса во 79. минута, но ја погоди стативата и остана 1:1.

На две минути пред крајот на натпреварот Мохамед Салах се потруди да го спречи Ливерпул да пропушти уште една голема шанса. Египќанецот шутираше од врвот на шеснаесетникот, но топката помина покрај голот.

И тоа не беше се, бидејќи во 90. минута Карваљо пропушти уште една голема шанса да ги задржи трите бода на „Енфилд“.

И тоа не беше сè. На крајот три бода можеше да му припаднат на тимот од Лондон. Во петтата минута од судиското надополнување, Јоаким Андерсен го промаши целиот гол на Ливерпул од шеснаесетникот и тој заврши со поделба на бодовите.