Репрезентацијата на собир, во Битола ќе се игра пред полна сала

Македонската ракометна репрезентација во четврток почнува нов циклус квалификации за Европското првенство 2020 година. Нашите ракометари се во група со Турција, Грција и со Исланд. Попладнево селекторот Раул Гонзалез ќе ја има првата прозивка, а подоцна и ќе се одработи првиот тренинг. Репрезентацијата во Скопје ќе биде до утре, а потоа во среда патува за Битола каде и во четврток ќе се игра првиот дуел со Турција.

Според најавите Раул попладнево нема да може да смета само на Филип Талески, кој вчера имаше натпревар во Бундес лигата и ќе се приклучи подоцна.

Што се однесува до градот домаќин Битола по неколку години повторно ќе биде место каде нашаите ракометари ќе играат еден официјален натпревар. Најавите се дека слата „Боро Чурлевски“ ќе биде исполнета до последното место и дека нашите играчи ќе имаат максимална поддршка. Цената на влезниците за дуелот е 150 денари.

По натпреварот со Турција, Македонија ќе и гостува на Грција, а тој натпревар се игра во недела во Кожани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Октоподот Арпад: Штербик продолжува со своите магии

ВИДЕО: Со 30 добри минути не се победува Барселона – Вардар се загуби во вториот дел, цепелинот најдобра акција

Еурофарм Работник патува во Берн со +10 за реванш пресметката (29:19)

ВИДЕО: Вардар со гол негатива во Блауграна – Милосављев херој, Дисингер со луциден лоб-гол

Нов пораз во Лигата на шампионите: Металург загуби и од Бешикташ

Парондо: Мораме да го подобриме нападот против Барселона

(ВИДЕО) ЕХФ му симна капа на Скубе: Вардарецот е симбол за фер-плеј

Лазаров со добар учинок – Нант забележа нова победа во Франција

ПСЖ ја гази конкуренцијата во ЛШ – се е полесно кога за кормилар го имате Раул!