Реал Мадрид го собори светскиот трансфер рекорд!!!

Потписот на Ферлан Менди ја помина границата од 300 милиони евра на Реал Мадрид за засилувања во летниот преоден рок.

Со тоа е соборен клупскиот рекорд од 2009 година кога беа донесени Роналдо, Кака, Бензема, Чаби Алонсо…, а изнесуваше 254 милиони евра. Оттогаш пазарот полуде, цените се драстично зголемени, па поради тоа до моментов, со само пет играчи Реал потрошил 20% повеќе пари.

Но, она што е интересно е што Реал Мадрид го собори светскиот рекорд на трошење пари во јуни. Досега ги потпиша Родриго за 45 милиони евра (трансферот е договорен одамна, но се брои во овој преоден рок), Едер Милитато за 50 милиони, Лука Јовиќ за 60, Еден Азар за 100 и Ферлан Менди за 48 милиони евра.

Ако дојде Килијан Мбапе ова лето, сумата што Реал ја потрошил сигурно ќе достигне половина милијарда, ако не и 600 милиони евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Французинот пресече: Пол погба донесе конечна одлука!

Дали ќе биде тренер на Јувентус? Па Челси го нема уште ослободено од договорот

На свадбата на Рамос денеска, освен Роналдо, не беше присутно уште едно големо име

Гулит за проблемот на Милан последните неколку сезони

Имаше одлична сезона во Арсенал – но сака да си замине поради својата девојка

Откриено колку цигари на ден пуши Сари

(ВИДЕО) Ѕвездата на Јувентус се снимаше со гола жена во кревет !?

Почина човекот кој за малку не го однесе Вардар во ЛШ

Европски шампион и светски вицешампион ќе го засили Милан