Продолжува падот на кошаркарската репрезентација

Иако имаше позитивни резултати во претквалификациите за Европското првенство, кошаркарската репрезентација на Македонија доживеа пад на најновата ФИБА ранг листа, објавена денеска.

Како последица на неодамна завршеното Светско првенство, но и поразите во олимписките претквалификации во август, нашиот национален тим сега се наоѓа на 59. место што е назадување за шест позиции во однос на последното рангирање. Меѓу европските репрезентации, Македонија е на 30. место, едно зад Данска (напредок од три позиции) што е изненадување ако се имаат предвид меѓусебните дуели во претквалификациите за Европското првенство. Интересно е тоа што назадуваа и Бахами иако минатиот месец обезбедија пласман во квалификациите за Олимписките игри, победувајќи ја два пати Аргентина.

Промена има и на челната позиција каде по неколку месеци се врати репрезентацијата на САД и ја премести Шпанија на второто место. Трета е Германија која се искачи за осум позиции, а најпријатно изненадување е Летонија која сега е осмопласирана со скок од 22 места.