Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Низ годините во Формула 1 многу правила продефилираа на зелената маса, беа усвоени и поминаа, а во иднина сигурно не очекуваат и доза на нови правила.

Според последните информации од најбрзиот авто-мото циркус, ФИА размислува за промена на правилата за бодување, односно за дополнителен бод во целата математика.

Минатата недела при серија на состаноци на органите во овој мото спорт, било разговарано за доделување на дополнителен бод за возачот кој ќе го има најбрзиот круг во трка.

Неколку сезони во минатото беа решени со бод предност за шампионот, па оваа новина може да биде интересна во некои идни разврски околу шампионот кај возачите во Ф1.

Не е познато дали од оваа сезона може да биде прифатено ова правило, кое беше реалност во Ф1 пред повеќе од 60 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!

Фетел имаше несреќа при тестирањето – Германецот заврши и во болница