Познат судијата за финалето – им судеше на веќе на финалистите

ФИФА го соопшти името на главниот судија за финалниот дуел на Светското првенство во Русија. Тоа ќе биде Аргентинецот Нестор Питана.

Тој на овој шампионат веќе им судеше на двата финалисти и тоа во нок аут дуелите. На Хрватска и судeше во осминафиналето против Данска, а на Франција и судеше на дуелот од четвртфиналето против Уругвај.

Питана покрај тоа што ја доби честа да го суди финалето во недела на 15.јули (почеток 17 часот) ја имаше и честа да го суди првиот натпревар на Мундијалот меѓу Русија и Саудиска Арабија.

Дуелот за третото место во сабота (14.јули) меѓу Белгија и Англија ќе го суди Фагани од Иран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Модриќ конечно ги искритикува Меси и Роналдо: Тоа што го сторивте, не беше фер!

Кориере со интересна информација: Марсијал со (не)очекувано барање до клубот пред да потпише договор

Допрва може да настане уште поголема омраза кон Иско – Ривалдо му даде трансфер совет

ВИДЕО: Во Арсенал дуваат некои нови ветришта – Гендузи и Лаказет му асистираа на Кошиелни од клупа

За прв пат во историјата на фудбалот: во Шведска прогласен најверниот фанатик во светот – еве и зошто

Клоп пред дербито со Јунајтед на прес доби интересно прашање за Погба – па одби да одговори!

Пеп ги потврди плановите на Сити за оваа трансфер зима

Солари го објасни потегот на Иско по кој навивачите збеснаа на мечот со ЦСКА

Марадона се уште „тежи“ во фудбалот: Уникатен дрес од Диего продаден за голема сума