Постара жена го спаси – искусниот фудбалер на Реал Мадрид во стројот за мечот со Челзи

Марсело требаше да го пропушти реваншот во Лондон против Челзи, но сепак ќе му биде на располагање на тренерот Зинедин Зидан.

Искусниот бразилски дефанзивец ќе биде таму за полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионите, објави шпанската телевизија „Ла Секста“, благодарение на една постара жена.

Минатата недела медиумите објавија информации за можно отсуство на Марсел од бизарна причина. Имено, тој покрај бразилско државјанство има и шпанско државјанство и беше избран за електорат за време на локалните избори во Мадрид. Сè укажуваше на тоа дека 32-годишникот нема да пристигне на време за летот за Лондон.

Тој се појави на избирачкото место наутро како што беше планирано, но се покажа дека тој не мораше да седи затоа што една постара жена рече дека ќе го замени на гласачкото место. Благодарение на тоа, Марсело можеше да отпатува во центарот на Реал во Валдебебас, од каде што неговиот тим тргна кон Лондон.

Марсело е на списокот на играчи на Реал, официјално е објавено, па утре ќе биде во комбинација за важен натпревар на Кралевите против Челси.