Португалија и Франција не може да се „промашат“ на ЕП

Португалија предводена од Кристијано Роналдо и Франција на чело со првата ѕвезда, Килијан Мбапе, ќе играат во четвтрфиналето на ЕП 2024. „Европските Бразилци“ вчера ја елиминираа Словенија на пенали (0:0, 3:0) додека „триколорите“, со гол во финишот минимално славеа против Белгија (1:0).

Тоа значи дека нивната петочна пресметка во Хамбург ќе биде трета во низа на континенталните собири. На ЕП 2016-та, Португалците извојуваа победа од 1:0, во продолженијата. На ЕП 2020, Португалија и Франција се сретнаа во групната фаза, а мечот заврши 2:2.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО