Полуфиналето тешко остварливо за Јотовски

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски не успеа да се пласира во полуфиналето на фјучрсот во Нови Сад. Тој денеска загуби од Ерги Киркин од Турција со 2-1 во сетови. Нашиот тенисер на сличен начин загуби и пред една недела на турнирот во Австрија откако водеше со 1-0 по првиот сет.

Во денешениот меч Јотовски го доби првиот сет со 6:4 во гемови, а противникот во вториот сет кој беше изедначен успеа да го освои 12.гем и да изедначи на 1:1.

Во решавачкиот сет Киркин ги доби првите два гема (врза серија од четири гема) со што направи предност која Јотовски не можеше да ја анулира. Мечот траеше 3 часа.

Нашиот тенисер за пласманот во четвртфиналето освои два поена и од следната недела ќе игра на нов фјучрс во Нови Сад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“