Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Новак Ѓоковиќ е моментално прв тенисер во светот и таа позиција ќе ја сочува во догледно време, барем до Вимблдон, со оглед на тоа дека на земјена подлога тој не бележеше добри резултати изминатиот период.

Тој сега е вкупно 236 недели на првото место на АТП и е 5. пласиран во тоа рангирање, зад него е Надал со 196 недели, а пред него се Џими Конорс со 268, Инван Лендл с0 270, Пит Сампрас со 286 и Роџер Федерер со 310 недели на првата позиција.

Значи, за Ѓоковиќ да стигне до Роџер Федерер, потребни му се уште точно 74 недели да остане лидер.

Една година има 52 недели, што значи дека Новак Ѓоковиќ доколку сака да го престигне легендарниот Федекс, ќе мора како знае и умее уште година и половина да остане највисокопласиран на АТП рангирањето.

Ѓоковиќ во моментов води со 10.955 бодови, Надал е втор со 8.320, па следуваат Зверев со 6.745, Дел Потро со 5.060 и Андерсон со 4.845 бодови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“

Надал после поразот од Ѓоковиќ на Австралија Опен ја донесе најважната одлука во животот