Почнува нова ера во македонската кошаркарска репрезентација

Со десет нови кошаркари, но со основата од претходниот циклус, вклучувајќи го и натуирализираниот Шејн Витингтон, стартува селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Александар Тодоров.

Тој и при своето претставување најави дека ќе го подмлади националниот тим, па ги вклучи младите Симиќ, Митревски, Миловановиќ, Јакимовски и Савичевиќ. Сепак, на списокот од 24 кошаркари има и такви кои во четвртата деценија од животот како Марјан Младеновиќ.

Новиот квалификациски циклус стартува на 20 февруари со дуелот против Естонија во Скопје. Три дена подоцна следува гостувањето кај Русија.

ПОШИРОК СПИСОК НА КОШАРКАРИ

Ненад Димитријевиќ (Joventut Badalona)

Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром)

Кристијан Николов (МЗТ Скопје Аеродром)

Марјан Младеновиќ (Работнички)

Бобан Стајиќ (Кожув)

Лука Савиќевиќ (Spanish Basketball Academy)

Војдан Стојановски (Pau Lacq-Orthez)

Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)

Марко Симоновски /

Адем Мекиќ (Пелистер)

Андреј Јакимовски (Reale Mutua Basket Torino)

Марко Миловановиќ (Cremona Basket)

Андреј Митревски (Феникс 2010)

Стојан Ѓуроски (ALM Évreux Basket)

Андреј Маслинко (МЗТ Скопје Аеродром)

Филип Бакоч (Еуро Никел 2005)

Бојан Крстевски (МЗТ Скопје Аеродром)

Јетмир Зеќири (Пелистер)

Шејн Витингтон (Real Betis)

Кирил Николовски (Работнички)

Љубомир Младеновски (Работнички)

Бојан Трајковски (Кожув)

Виктор Ефремовски (Работнички)

Теодор Симиќ (Barcelona)