Почнува Ф4 во Келн: Познати ривалите во полуфиналињата

Во полуфиналињата од ракометната Лига на шампиони сезонава, ќе се сретнат познатите стари ривали, ПСЖ ќе удри на Кјелце, додека во вториот полуфинален натпревар во „Ланксас“ арената ќе се соочат актуелниот освојувач Барселона против Магдебург.

На овој Ф4 турнир ќе настапат четири поранешни членови од славните денови на двократниот европски првак Вардар, а тоа се Лука Циндриќ за Барселона, Игор Карачиќ и Алекс Дујшебаев за Кијлце и Даинис Кристопанс за ПСЖ.

Келн ќе биде и годинава домаќин, по 14-ти пат во историјата на ова клупско ракометно натпреварување.

Пред почетокот на натпреварите, актуелните шампиони Барселона важат за фаворити за трофејот, но никако не смее да се потцени и составот на ПСЖ.