Победи на Србљак и Јотовски на фјучрсот во Нови Сад

Македонските тенисери Горазд Србљак и Томислав Јотовски стартуваа со победи на фјучрсот во Нови Сад. Многу побрзо противникот во првото коло го реши Србљак, кој за 75 минути го совлада Максим Тихомиров од САД со 2-0 во сетови препуштајќи му само два гема (6:2 и 6:0).

Јотовски пак имаше повеќе проблеми, откако послабо влезе во мечот против Душан Раиќ од Србија. Противникот поведе со 4:1 во првиот сет, за потоа нашиот тенисер со серија од 5-0 да го добие првиот сет. Во вториот беше изедначено до 4:4 и Јотовски со идентични 6:4 ги доби двата сета за 110 минути игра.

Утре во второто коло Србљак ќе игра против Марко Миладиновиќ од Србија (7.носител), а Јотовски за ривал ќе го има Џејмс Фрејвли (Австралија).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Селеш: Ѓоковиќ дури сега тргнува по создавање историја!

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП