По три години, Федерер се враќа во Рим, но уште пред првиот меч тој се налути на организаторот

Роџер Федерер по подолг период, во среда на 15 мај ќе одигра меч на Мастерс турнирот во Ри.

Освојувачот на 20 Гренд слем турнири, игра прв пат во Рим по три години, а за почеток противник ќе му биде португалскиот тенисер, Жоао Суса, кој го победи Френсис Тијафо со 6:3, 6:7 (3), 7:6 (4).

Федерер во Рим доаѓа по четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид, каде беше елиминиран од Доминик Тим, кој потоа загуби од Новак Ѓоковиќ.

Но на Федерер не му се допадна информацијата деак италијанската федерација ги дуплирала цените на картите за овој Мастерс турнир.

Слушнав дека некои навивачи не се среќни поради тоа. Цела ситуација е доста разочарувачка. Италијанската федерација тоа го „спакува“ на начин да ги наградува навивачите кои порано купиле билети, што е доста чудно. Се надевам дека тоа нема д авлијае на фактот дека сум среќен што сум овде“, нагласи Федерер.