По Скубе, уште еден борец на Вардар ја продолжи верноста со клубот

По потврдата за новиот договор на Скубе во Вардар, денеска „црвено-црните“ информираа дека верноста со клубот ја продолжи и голманот Калифа Гедбан.

Тој е првиот ракометар од Алжир што станал дел од тимот на Вардар, и воопшто прв играч од Африка што ќе игра за нашиот тим. Дојде како млад и перспективен ракометар кој на повеќе натпревари го покажа квалитеот што го поседува.

Со екипата на Вардар стигна до четири трофеи сезонава, во домашното првенство, домашниот Супер куп, СЕХА Газпром лигата и ЕХФ лигата на шампионите.

Калифа во Вардар сезонава со своите настапи покажа многупати дека е квалитетен голман. Ние одамна го препознавме тој квалитет и веруваме дека неговите игри ќе бидат уште подобри. Со младоста, квалитетот и посветеноста ветува дека ќе израсне во врвен играч. Задоволни сме што и тој останува во Скопја и што заедно ќе одиме во уште една сезона и ќе го напаѓаме европскиот врв, изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар.