По победата на Хрватска во Дејвис Купот, падна првата жртва во Франција: Со тенисот јас завршив!

За селекторот на француската тениска репрезентација, приказната е завршена, тој најави дека се повлекува.

Француските репрезентативци предводени од Јаник Ноа, покажаа дека се големи луѓе и спортисти, но зад нив не застана француската јавноста, која се побуни против телевизијата која не сакаше да ги пренесува доделувањата на медалите на хрватските тенисери.

Селекторот на Франција, освен што на пресконференцијата им честиташе на Хрватска за златниот медал, тој порача дека се повлекува во пензија.

Не очекував дека ќе доживеам вакви моменти. Три години среќа, фантастични моменти, откривање на нови светови и нов поглед на животот. Ако ова беше сон, тоа неможеше да биде добро. Јас дадов се од себе и многу добив за возврат“.

„Но со тенисот јас завршив. Ќе продолжам со животот, а тенисот го оставам на страна, сакам да остварам некои други сонови додека не биде предоцна. Ова беше нестварно патување во кое дадов свој максимум. Ви благодарам и збогум“, порача Ноа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Многу работи во тенисот ќе се променат – Лондон губи најмногу

Конфузна изјава на тениската легенда: Федерер не е најдобар на сите времиња

Време е Федекс!

Ваков ултиматум малку девојки би прифатиле: Еве што барал славниот тенисер

ФОТО: Рафа фатен на дело – Надал во жешка акција со својата девојка

ФОТО: Спектакуларен дочек на Хрватите по титулата во Дејвис Купот – лудило во Загреб

(ФОТО+ВИДЕО) Господата Французи покажаа зошто тенисот е аристократски спорт

ФОТО: Нема СП, но има тенис – Колинда повторно „ги тресеше“ соблекувалните!

Боли глава од цифрата: Еве колку заработи Новак Ѓоковиќ оваа сезона